Różnice cech między pokoleniami (F)

różnic-między-pololeniami-kotów-savannah

F1 Savannah – Rodzice: SAVANNAH (kot domowy) x SERWAL

Posiada od 50% do 75% krwi serwala. Ponieważ te koty są najbliższe serwalowi, to wymagają największej uwagi. Są największe i najcięższe, aczkolwiek nawet w F1 nie ma reguły. W wielu krajach pokolenie F1 jest zabronione lub wymaga rejestracji. Oraz specjalnych warunków przetrzymywania, na tych samych zasadach jak serwal. 

F2 Savannah – Rodzice: SAVANNAH F1 x SAVANNAH F5 (* lub wyższa generacja)

Generacja „F2″ to taka, która posiada od 25% do 32% krwi serwala (czyli jest potomstwem generacji „F1″) Jest to idealna generacja dla osoby, która nadal pragnie tego większego przyjaciela, wciąż bardzo podobnego do dzikiego przodka i z wieloma jego cechami. Kota którego wszyscy podziwiają 🙂 Savannah F2 jest tez klasyfikowana w większości krajów jako kot, który NIE wymaga już specjalnej rejestracji jako egzotyczne zwierze.

F3 Savannah – Rodzice: SAVANNAH F2 x SAVANNAH F5 (*lub wyższa generacja) Gdy wkraczamy w środkowe pokolenia kota Savannah to pojawiają się bardziej domowe cechy, tylko z dodatkowymi zaletami egzotycznego przodka. Kot wciąż ma ok 12-18% krwi dzikiego kota.

F4 Savannah – Rodzice: SAVANNAH F3 x SAVANNAH F5 (*lub wyższa generacja) To pierwsza generacja czystej rasy Savannah. Czyli SBT. Jest to pierwsze pokolenie Savannah, które może brać udział w wystawach. Gdy występują w rodowodzie minimum trzy pokolenia Savannah u obu rodziców, wtedy mówimy o czystej rasie, jest tak we wszystkich rasach hybrydowych.

Savannah F5 do F8 – kot Savannah od piątego pokolenia jest jednym z najlepszych towarzyszy. Są lojalne wobec swoich właścicieli i okazują dużo miłości i przywiązania do otaczających ich osób. Wciąż mają cechy psie jak wyższe pokolenia, ale są łatwiejsze w okiełznaniu. F5 i kolejne pokolenia sprawią, że nigdy nie będziesz chciał już innej rasy kotów. Koty Savannah z tych pokoleń szybko się przystosowują do otoczenia i są świetnym domownikiem. Natomiast nie można zapomnieć o potrzebach rasy również w tych generacjach. Pokolenia F5-F8 Często zatracają egzotyczny wygląd. Natomiast warto wybrać hodowcę, który wyszukuje koty z najlepszymi atrybutami rasy. Kot wtedy wciąż wygląda jak mini serwal, a w zachowaniu jest kochanym mruczkiem. Tak jak na przykład nasze Onyx, Rubi i Atik 🙂

* W opisie pokoleń używam stwierdzenia F5 lub wyższa generacja, gdyż samce dopiero od pokolenia F5 są płodne !

Mamy jeszcze oznaczenia A, B, C i SBT 

„A” oznacza, że tylko jeden z rodziców – była kotem Savannah, a drugi kotem innej rasy (Serwalem lub np kotem bengalskim) Obecnie nie jest wskazane używanie innego kota niż Serwal w hodowli. A koty bengalskie w rodowodzie, nawet dalekim niewskazane

„B” w rejestrze oznacza, że dwójka rodziców jest kotem Savannah, ale dziadek należał do innej rasy.

„C” to dwójka rodziców i wszyscy dziadkowie są kotami Savannah, ale pra-dziadkowie już nie.

„SBT” znaczy, że koty Savannah były krzyżowane do trzech generacji wstecz tylko między sobą (bez domieszki innej rasy).
* W przypadku generacji np. F5 zarejestrowanych jako „A”- F5a nie może być mowy o czystych rasowo Savannah. Oznacza to, że np mama jest czystej rasy Savannah F4, a tata np. kotem orientalnym lub innej rasy

Żaden hodowca nie jest w stanie zagwarantować rozmiaru kota!W rasie hybrydowej nikt nie wie ile genów kociak odziedziczył po dzikim przodku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
pl_PL