The breed - SAVANNAH

Iwannasavannah Rubi of Savannahtemple

Jeśli zawsze marzyłeś aby mieć dzikiego kota, lwa tygrysa… Kot rasy Savannah może być dla Ciebie małym kompromisem 🙂
Savannah to stosunkowo nowa rasa w świecie kotów, pierwotnie stworzona z hodowli Afrykańskiego Serwala (dzikiego kota) i kota domowego. Koty z najbardziej pierwotnego skrzyżowania serwala z kotem domowym są sklasyfikowane jako F1 i posiadają od 50% do 75% krwi dzikiego kota. Różnica cyklu ciążowego o 10 dni (u serwala 75 dni u kota domowego 65 dni) powoduje, że kocięta często rodzą się zbyt wcześnie przez co nie wszystkie przychodzą na świat żywe. Mioty są tez małe. Trudności te występują tylko w pierwszym pokoleniu. Natomiast szczęśliwi hodowcy którym się to uda, czuwają nad kociakami 24h na dobę przez pierwsze dni. To wszystko jak i wiele więcej czynników powoduje rzadkość i kosztowność rasy. 
Savannah są bardzo inteligentne, uczuciowe, bardzo przywiązują się do właściciela. Opiekunowie kotów Savannah porównują często ich zachowanie do psów. Koty będą podążać za tobą po domu i zawsze będą blisko Ciebie. Mają bardzo dużo energii, są wysoce inteligentne (rozwiązują problemy), ciekawskie. Uczą się też prostych sztuczek i posiadają silną wolę (uparciuchy). Jak również ich umiejętności wykorzystują w psoceniu jak np otwieranie szafek i szuflad 🙂
Savannah lubią aportować. Mój kot jak ma ochotę się bawić sam przyniesie zabawkę, abym mu porzucała.
Wczesne pokolenia są zwykle bardziej towarzyszami niż kotami „na kolana”. Np. wolą siedzieć obok Ciebie, niż na kolanach.
Są bardzo wokalne. Lubią „rozmawiać” z właścicielem. Często można usłyszeć odgłosy, które nie wydaje kot domowy np. ćwierkanie lub ja to nazywam szczekanie (głośne krótkie miauknięcia). Takie jak ich dziki przodek. Koty te również uwielbiają wodę.  Często zamiast pić z miski najpierw muszą potaplać w niej łapkami. Latem warto zrobić im basen w wolierze.
„Savandalizm ” to cena, jaką zapłacisz za znudzonego, energicznego kota, który nie jest odpowiednio stymulowany.
Wszelkie zauważone „złe” zachowania kota Savannah to zachowania występujące u wszystkich, innych ras kotów. Zwykle występują z powodu złego postępowania ludzi, którzy nie rozumieją podstawowych zachowań i potrzeb tak wysoce energetycznego kota. Nie są wstanie zapewnić mu upustu energii, odpowiedniej ilością zabawy, zabawek, drapaków itd. Niestety właściciele kotów, niezależnie od rasy, często obwiniają kota, a nie siebie samych. 
Rasa jest uwielbiana za inteligencję. A posiadanie tego majestatycznego kota to wyzwanie. Kot Savannah oczekuje, że będzie członkiem rodziny, który jest zaangażowany we wszystko co robisz, a nie zwykłym zwierzakiem. Dlatego stokroć się odwdzięczy za to, że będzie mógł być u Ciebie w pełni szczęśliwy. Dlatego zapraszam do kontaktu. Chętnie opowiem jak się przygotować na Savannah jako członka Twojej rodziny.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
en_GB